חייגו אלינו: 077-6049304

חידושים בתחום הגבס

הגבס הינו אחד מחומרי הבנייה שתמיד היה בסביבה, אך רק בשנים האחרונות החלו לשים לב אליו, ולא בכדי. הגבס שעשוי ברובו מעיסות נייר לחוצות היטב הינו חומר קל מאוד לעבודה, ידידותי לסביבה וניתן להשתמש בו במגוון צורות. בהתאם, לנוכח כניסתו לתחום הבנייה חלים בו גם שינויים וחידושים בהתאם לדרישות השוק.

הנמכת תקרות, יצירת מדפים ועוד

החידוש הראשון והמוכר יחסית בתחום הגבס הוא יציקת הגבס שמתחרה באופן ישיר ביציקות המלט עליהן מתבסס הבטון. יציקות הגבס הן קלות לעבודה, נותנות תוצאה חלקה ומעוצבת וגם כזו הנראית אסתטית הרבה יותר. בשל קלות העבודה עם היציקה, ניתן להשתמש בה למגוון שימושים – מהנמכת תקרות באמצעות יצירת חיפויי גבס שלעיתים גם משמשים להוספת תאורה נוספת, דרך יצירת מדפים המהווים המשך ישיר לקירות הבית ואינם מצריכים קידוחים או התפשרות על אורך ורוחב מסויימים ואפילו יצירת קירות זמניים למשל בין חדרי ילדים או בין חללים שונים ברחבי הבית. בצורה הזו, הגבס יכול להיות לא רק אלמנט מבני או כזה המסייע לארגון החדר, אלא גם אלמנט עיצובי שניתן להשתמש בו ליצירת הום סטיילינג ייחודי בחלל נתון.

גבס מבודד בעל יכולות שימור טמפ’

עוד חידוש בתחום הגבס הוא גבס בעל יכולות בידוד ושימור טמפ’. באמצעות יצירת קיר גבס העשוי מעיסות נייר דחוסות יותר, ניתן ליצור יציקות גבס עבות יותר שביכולתן לבודד טמפ’ בחלל מסויים. סוגי גבס שכאלו מיוצרים בטכנולוגיות שונות ונוצרים כך שישמרו חום וייפלטו אותו בשעות הערב בעונות החורף, וישמרו את לחות הלילה בקיץ כך שבמשך היום החלל יהיה קצת יותר ממוזג. בכך מסייע הגבס גם לחסוך בעלויות חשמל.

גבס בעל יכולות בידוד מפני אש

כחלק מההחמרה בדרישות לחומרי הבינוי בישראל, נדרש כי מבני ציבור שונים לרבות תאטראות, מגרשים, מבני בילוי וקניות ועוד יהיו בנויים כולם מחומרים אשר עמידותם לאש היא לפחות שעתיים. למרות שהיו קיימים עד כה לוחות גבס עמידים לאש, הם היו יחידניים ונדרש להצמיד אותם זה לזה כדי לקבל עמידות שגם היא הייתה עומדת בקושי בתקן הנדרש. בשל הצורך הזה, החלו לפתח בחברת טמבור לוח גבס מיוחד, דחוס מאוד שליבתו עשויה גם היא מגבס ולא מעיסת נייר. הלוחות המגיעים בעובי של 18 או 24 מ”מ, בחיבור יחד מספקים מעל שעתיים וחצי של עמידות לאש כפי שנבדק במכון התקנים. היות ומדובר בלוחות ולא יציקה שלמה, ניתן לחתוך ולהתאים אותם גם למרחבים צרים במיוחד המיועדים למילוט כמו פיר מעלית.
תוצאות בדיקת קיר גבס
תוצאות בדיקות מכון התקנים על לוחות הגבס העמידים לאש של טמבור (קרדיט: אתר טמבור)

ולסיום טיפ קצר ומועיל

למרות שחלק מבעלי הדירות והבתים נוטים לזלזל בחוזקו של הגבס ובאמינותו, מדובר בחומר עמיד בהחלט שקל לעבוד איתו ולבנות ממנו משטחים גדולים תוך זמן קצר במיוחד. בנוסף על העובדה שמדובר בחומר קל לעיבוד ובנייה ובעל מחירי יישום נמוכים יותר, הגבס גם מהווה חומר מושלם לעיצוב. ניתן לצבוע עליו בכל אפקט ובכל גוון שתרצו, לשלב עליו כלים שונים ואף להצמיד לו חיפויים שונים בקלות יתרה. כתוצאה מדובר בחומר המהווה למעשה סוג של גן עדן למעצבים ולמי שעוסקים בהום סטיילינג. לכן, אם אתם מתכוננים לעצב מחדש או לבצע שינויים בחדר, מומלץ לבדוק את האופציה לעשות זאת באמצעות גבס.

* המאמר נכתב בשיתוף עם חברת טמבור.